What?…
Is it today…
Where is my cleaning ragsberry…
I can’t go out…
without to do some cleaning…
and polishing…
so wait just one minute longer…
Okay, I think this will do….
and now the finishing touch…
and up we go now…
Shopping Around The World
with my furriends
1. The price we pay for heating/ventilation. Our temperature is always on 20,5 degrees C (= 68,9 F), because Granny can’t handle anything above it anymore, since she’s old in her midlife’s. Grandpa and I are sitting nearby the heater, (actually I’m the only one who is lying on it, because there is only room for one 😉 because we think it’s to cold, but we do anything to not trigger comfort the Lady 😀 We pay for power and heat about 130 Euro a month and when we’re lucky, we don’t have to pay extra after one year. This year we weren’t lucky and had to pay almost 300 Euro extra 😦
2. Meat. We don’t know what fajita beef is, but it looks like normal beef in slices, so we take Nature Beef instead and cut it in pieces…I can help Granny with that very easily…. that costs about 6 Euro for 240 grams.
3. Vegetables. A head of cabbage costs 99 eurocents and we love Chinese cabbage with rice or quinoa. It’s very healthy and good for the stomach and heart and when you have inflammation of joints 🙂
4. Random item. Pancakes, Granny loves them…and Grandpa has to eat them 😀 She only bakes them when my two-feet siblings come to visit and they eat them with and without cheese and apple with pears syrup…*licks paws*.
5. Homemade Dish.
two eschalots (or unions)
1/2 or 1 teaspoon of caraway seed
oil
Stir frye garlic and eschalots in oil, after cutting both of them in little pieces, then add the sliced cabbage and add the caraway seed. You can add pepper if you like it, to make it spicy, but we prefer to add bouquet garni with some water and/or 400 milligram coconut milk. You can add stir fried tofu or minced meat and serve it with rice or quinoa. It’s one of Granny’s favorite recipes and all that have come to dinner once, always come back…*mumbles* ..that’s why we don’t eat it anymore..MOL 😀 ..Just kidding 😀 The whole dinner costs about 6 euro for three persons, when you do it with rice, because Quinoa is more expensive.
Well, my paws are clean now…
leaving you with a very pampering
and polishing up video
for the weekend… 😉
We will come later to check on your bloggies,
we have to do more shopping today for the weekend 🙂
– P A W K I S S E S –














































































































